TUULELÕÕTSUTAJAD (Eesti)

http://www.tuulelootsutajad.com/

Esinejaga seotud kontserdid:

26.05.2007 21:30 - 22:30 Nõmme Spordikeskuse lava

Tutvustus:

Ansambel Tuulelõõtsutajad sündis 2000. aasta suvel, kui esmakordselt astuti üles Viljandi pärimusmuusika festivalil. Tegelikult esineti sama nime all juba aasta varem, samuti Viljandis. Siis oli tegu aga ühe osaga koosluse Tuulekandled liikmetest, kes hirmsasti vabalaval lõõtspille mängida tahtsid. Võibki öelda, et ansambel kasvas välja Tuulekanneldest, sellele vihjab esiteks juba nimi ning ka see, et kolm ansambli liiget - Juhan, Siim ja Priit - kõik kunagi Tuule Kanni käe all kandlemängu õppinud on.
Esialgu hakkasime mängima peamiselt pillilugusid, mille järgi oleks hea tantsida. Repertuaari moodustasid peamiselt tantsuklubi lood ning teised laiemalt tuntud polkad, valtserid ja reilendrid. Algselt ei kasutanud me ühelgi oma esinemisel isegi laulu.
Esialgse koosseisu moodustasid lisaks kolmele eelpool mainitule veel Mait, kes esialgu oli üleüldse ansambli viiulimängija, ning Kait Kallau kitarril. Kuna pea kõik bändi liikmed elasid toona eri Eesti nurkades laiali (Juhan ainsana Tallinnas, Siim ja Priit olid veel maamehed Vändra metsast Pärnumaalt, Mait õppis esimest aastat Tartu Ülikoolis ning Kait elas Pärnus), olid kokkusaamised üsna harvad. See aga lisas jõudu ja tahet nendel vähestel koosmängudel, mis siiski olid. Sellest sündis sõprusringkond, keda ühendas ja tõi kokku ühine soov pilli mängida ja endale kõige hingelähedasemat muusikat viljeleda. Ning seda ei hakanud segama asja ülepaisutamine ja “suureks kunstiks” vormimine. Ehk olemegi just sellepärast tänaseni vastu pidanud.
Paari aasta pärast lisandus ansambliga Peep Jürmann viiulil, Mait pani aga enda viiuli kohvrisse ning hakkas kitarri mängima. Ehkki Kait Kallau polnud enam nimikoosseisus, oleme temaga koos üles astund väga mitmel korral tänaseni.
Sealt alates on oleme üheskoos Eestimaa risti rästi läbi käinud. Oleme esinenud küll nii suurematel festivalidel ja kontserditel, kui ka sisustanud lugematul hulgal tantsuõhtuid, pulmi ja sünnipäevi. Ansamblist on olemas lindistused ka Eesti Raadio arhiivis, aastatest 2002 ja 2003.
Sellest ajast tekkis bändi liikmetel huvi ka kaugemate maade rahvamuusika vastu. Enim jäi kõrv pidama Iiri lugude peal, kuna need ilmselt sobisid kõige enam meie mängustiiliga ning olid sama hoogsad ja tantsulised kui siiamaani mängitud Eesti loodki. Eestipäraseks kohandatud välismaise päritoluga pillilood ja laulud moodustavad tänaseks poole ansambli repertuaarist. Aja jooksul oleme mänginud ka oma suurte eeskujude - Kukerpillide, Untsakate ja Väikeste Lõõtspillide Ühingu - kavas olevaid lugusid.
Peab samuti mainima, et läbi aja on olnud ansambli pearõhk just lõõtspillidel. Sellele viitab ju taaskord ka nimi. Just tänu lõõtspilli levikule 19. sajandi lõpus ja muidugi ka viiuli populaarsusele, kujunes Eestimaal välja seesugune rahvalik tantsumuusika, nagu me tänapäeval seda teame. Lõõtsad moodustavad meie helikeele põhja, mida ülejäänud pillid täiendavad ja toetavad. Et Eesti lõõtsa peal ei ole aga võimalik mängida (samas ei ole see ka võimatu...) minoorseid viise, võtsid Juhan ja Siim nende lugude puhul kasutusele Vene karmoškad.
2005. aastal liitus ansambliga tuntud rahvamuusik Enrik Visla, asendades senise viiuldaja Peebu. Ka see tõi bändi hulga uut energiat.

Liikmed:

Enrik Visla - viiul,laul
Mait Alanurm - kitarr,mandoliin
Priit Rikker - basskitarr
Juhan Uppin - lõõts, karmoska, laul, iiri vile
Siim Rikker - lõõts, karmoska, laul